• Rozčítané školy 2023 - Ktg do 12 rokov (marec)

• 17.03.2023 21:59
          • Názov knihy: Eduard a jeho zázračná cesta
            Autor: Kate DiCamillo

•              Príbeh je o porcelánovom zajačikovi Eduardovi. Jeho majiteľka Abi ho veľmi milovala a rozmaznávala, mal vlastný šatník a zlaté vreckové hodinky. Eduard bol ale povýšenecký a sebecký.

Jedného dňa vycestovala Abi so svojou rodinou a Eduardom na výlet loďou do Londýna. Na lodi sa stalo nešťastie a Eduard skončil na dne mora. Bol tam veľmi dlho, ale nakoniec ho vylovil starý rybár a zaniesol ho svojej žene Nelly. Nelly sa zajačik páčil, uštrikovala mu šaty a pomenovala ho Suzanne. Eduardovi sa to moc nepáčilo, ale bol rád, že je v suchu. Nellina dcéra Lolla si myslela, že Eduard je stará škaredá hračka a vyhodila ho do koša. Eduard skončil na smetisku. Na smetisku našiel Eduarda pes Lucy a zobral ho k svojmu pánovi Billovi. Všetci traja potom spolu putovali sedem rokov krajinou. Bolo im spolu dobre. Jedného dňa však sprievodca Eduarda vyhodil z idúceho vlaku a Eduard ostal opäť sám. V kroví ho našla starena, ktorá si ho zobrala domov a na poli ho zavesila na tyč ako strašiaka. Z poľa ho zachránil malý chudobný chlapec Bryce. Zobral Eduarda a daroval ho pre potešenie svojej chorej sestre Sarah Ruth. Trávili spolu veľa času, až kým Sarah neumrela. Eduard a Bryce boli nešťastní a smutní. Spolu sa vybrali do sveta, ale Eduard bol rozbitý majiteľom krčmy a tak sa museli rozlúčiť. Eduard skončil u opravára bábik, kde ho opravili a vystavili na predaj. Tam strávil veľa rokov, počas ktorých často premýšľal o svojich zážitkoch a pocitoch.

Po mnohých dňoch prišiel Eduard na to, že hoci jeho srdce je smutné a zlomené, mohol by dať šancu láske a často spomínal na Abi. Jedného dňa do obchodu vošlo malé dievčatko Meg so svojou mamou Abi. A tak Eduard na konci svojej cesty našiel opäť svoju milovanú Abi. Tentokrát bol ale pripravený jej lásku opätovať.

Smutno-krásny príbeh porcelánového zajačika Eduarda (ktorý sme so spolužiakmi doslova "zhltli" na hodinách čítania) je originálny, pútavý, dojímavý a poučný. Predstavuje strastiplnú cestu, na ktorej rozmaznaný a povýšenecký zajačik zažíva strasti skutočného sveta a postupne zisťuje, čo znamená láska a priateľstvo.

Michal Budiský