• Školský digitálny koordinátor

• Transformácia vzdelávania a školy pre 21. storočie

• Už v minulom školskom roku začal na našej škole pracovať Školský digitálny koordinátor. Bolo to viac-menej na skúšku, malý úväzok, aby sme sa presvedčili ako jeho práca posúva našu školu dopredu v oblasti digitálnych technológii. V tomto školskom roku, vďaka projektu POP 3, pracuje digitálny koordinátor na našej škole na 50%-ný úväzok.

Úlohou školského digitálneho koordinátora je koordinovať informatizáciu a vzdelávanie prostredníctvom digitálnych technológií s cieľom podporiť transformáciu vzdelávania a školy pre 21. storočie, resp. digitálnu budúcnosť. Deti, vyrastajúce v digitálnej dobe stoja pred veľkými zmenami v živote spoločnosti  a našou úlohou je ich na tento život pripraviť. Preto aj nás, pedagógov aj vás, rodičov čaká zodpovedná úloha previesť naše deti bezpečne digitálnym svetom, ktorý je plný nástrah a naučiť ich bezpečne používať digitálne technológie.  Aby oni slúžili nám a nie naopak. Za jednu z najdôležitejších úloh nás dospelých považujem naučiť deti kriticky myslieť, aby sa vedeli spoľahlivo orientovať v záplave informácií, s ktorými sa dennodenne konfrontujú na rôznych internetových platformách. O to sa snažíme na všetkých vyučovacích hodinách, ale aj my, učitelia sa v tomto smere musíme ešte veľa učiť.

• Čo zabezpečuje Školský digitálny koordinátor?

• poradenstvo a odbornú pomoc v oblasti zavádzania nových digitálnych metód do vzdelávania,
        • spätnú väzbu pedagogickým zamestnancom školy v uplatňovaní a využívaní digitálnych metód, foriem a didaktických prostriedkov vo výchove a vzdelávaní,
        • vzdelávanie zamestnancov v oblasti využívania digitálneho obsahu alebo foriem práce s digitálnym obsahom,
        • aktuálny digitálny materiál ku vzdelávacím štandardom vyučovacích predmetov alebo vzdelávacích oblastí,
        • pravidelnú informovanosť o aktuálnych možnostiach využívania digitálnych technológií vo výchove a vzdelávaní a možnostiach zabezpečenia kybernetickej bezpečnosti,
        • poradenstvo v rámci digitálnych technológií,
        • administráciu online testovaní,
        • dostupnosť externých vzdelávacích zdrojov.
  • AI

• <iframe width="640" height="360" src="https://www.youtube.com/embed/lPIyeq7iULk" title="W - Umelá inteligencia ako kopilot pedagóga, 20.11.2023" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" allowfullscreen></iframe>