Finančná gramotnosť pre žiakov našej školy
V dnešnom svete je finančná gramotnosť nevyhnutnou súčasťou života každého človeka. Naša škola sa preto zameriava na rozvoj finančných zručností žiakov už od útleho veku. Cieľom je naučiť deti, ako rozumne hospodáriť s peniazmi, plánovať si výdavky, rozlišovať medzi potreby a túžbou či pochopiť základy sporenia a investovania. Chceme nielen budovať finančnú zodpovednosť, ale aj rozvíjať kritické myslenie a podnikanie. Verím, že tieto vedomosti budú pre našich žiakov cenným základom pre ich budúci život.
Na tejto podstránke nájdete informácie o rôznych aktivitách, súťažiach a vzdelávacích programoch našej školy.
GMW - Global money week
Počas týždňa od 17. do 23. marca 2025 sa budú na Slovensku konať rôzne aktivity na zvýšenie povedomia o finančnom vzdelávaní, aj na zvýšenie samotnej finančnej gramotnosti detí i dospelých. Preto sa aj naša škola zapojila do celosvetovej kampane Global Money Week (GMW) s tohtoročnou témou: Preveruj si „dobré“ rady, nech neskočíš na návnady (Think before you follow, wise money tomorrow).
Jej cieľom je motivovať mladých ľudí, aby sa pravidelne finančne vzdelávali, naučili sa overiť si zdroje informácií, rozpoznávať dezinformácie či spoznať rôzne podvodné praktiky.
Tohtoročná téma kampane je mimoriadne aktuálna, keďže vznik takzvaných online „odborníkov“ na financie – „finfluencerov“ a čoraz častejšie využívanie digitálnych služieb a umelej inteligencie nám mimoriadne komplikuje rozpoznávanie spoľahlivých zdrojov informácií. Keď sa k tomu pridajú emócie a prirodzený sklon nasledovať ostatných, môže to viesť k zlým finančným rozhodnutiam.
Čo nás okrem plánovaných aktivít na hodinách ešte čaká?
Európsky kvíz o peniazoch
V rámci aktivít počas Global Money Week 2025 sa zapojíme s našimi žiakmi 8.-9. ročníka do 8. online kvízu o finančnej gramotnosti. Národné kolo Európskeho kvízu o peniazoch sa uskutoční v pondelok 17. marca 2025 v čase od 11:00 do 11:45.
Knižná burza
Máš doma veľa knižiek, ktoré už nečítaš? Prines ich do školy do 19.3.2025 a vymeň za naše fiktívne šeky. Tie vo štvrtok 20. marca 2025 vymeníš za školské peniaze „Pavlínky“, za ktoré si nakúpiš „nové knižky“.
Ostatné aktivity:
Počas celého týždňa budú do jednotlivých predmetov včlenené rôzne aktivity zamerané na zvyšovanie finančnej gramotnosti u žiakov, počas ktorých žiaci budú zažívať rôzne finančné situácie a rozhodovať sa, ako s nimi narábať.
Európsky kvíz o peniazoch -European Money Quiz - EMQ
V roku 2025 sa konal v poradí 8. ročník Európskeho kvízu o peniazoch (European Money Quiz - EMQ) na Slovensku. Kvíz je súčasťou Európskeho týždňa financií (17.-21. marca 2025), každoročnej iniciatívy, ktorú organizujú národné bankové asociácie koordinované Európskou bankovou federáciou na podporu finančného vzdelávania v celej Európy.
V tomto ročníku sa registrovalo 394 tímov a medzi nimi sme boli aj MY.Slovenské národné kolo EMQ 2025 sa uskutočnilo v pondelok 17. 03. 2025 o 11:00 prostredníctvom aplikácie Zoom a platformy Kahoot. Žiaci odpovedali na otázky z rôznych oblastí finančnej gramotnosti: sporenie a investovanie, osobný a rodinný rozpočet, pôžičky a úvery, mzdy, inflácia, či digitálna bezpečnosť.
Našim žiakom sa darilo najmä v otázkach aplikačného charakteru, tzn.v praktických otázkach zameraných na zručnosti a taktiež v otázkach rodinného a osobného rozpočtu, či v otázkach zameraných na digitálnu bezpečnosť.
Burza kníh - GMW
Vo štvrtok 20. marca 2025 sa na našej škole uskutočnila knižná burza pre žiakov 1. – 9. ročníka. Toto podujatie bolo súčasťou Týždňa finančnej gramotnosti (GMW), v rámci ktorého sa naši žiaci učili, ako správne hospodáriť s peniazmi.
Žiaci si na burze mohli "kúpiť knihy" za našu školskú menu – Pavlínky. Najskôr priniesli svoje knihy, za ktoré dostali šeky. Tie si následne v „školskej banke“ vymenili za Pavlínky a mohli sa pustiť do nakupovania. Pri výbere si museli dobre spočítať, či im financie vystačia, a premyslene si vybrať knihu, ktorá ich najviac zaujala.
Táto aktivita pomohla žiakom pochopiť hodnotu peňazí, rozvíjala ich finančnú gramotnosť a zároveň podporila lásku ku knihám. 📖
Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili! 😊
22
GMW v 1. ročníku
GMW v 2. ročníku
Pomocou rozprávok o permoníkoch Klimkovi a Barborke sme spoznávali svet peňazí, učili sa základom finančnej gramotnosti a ako rozumne narábať s peniazmi.
Spoznávali sme, ako vyzerá eurová bankovka a mince, z ktorej krajiny pochádzajú, kedy boli vyrobené a čo všetko sa na nich nachádza.
Zahrali sme sa na nakupujúcich – každá skupina mala rozpočet 20 € a pomocou letákov mala za úlohu vybrať základné potraviny do svojej „nákupnej tašky“. Deti sa učili plánovať, porovnávať ceny a premýšľať, čo všetko patrí medzi bežné potreby domácnosti.
GMW v 3.ročníku
Počas týždňa finančnej gramotnosti - GMW sa naši tretiaci ponorili do sveta peňazí s pracovným zošitom Príbehy z Kremnice. Finančná gramotnosť ich sprevádzala naprieč všetkými predmetmi – navrhovali vlastné mince a bankovky, premýšľali o šetrení a rodinnom rozpočte, zahrali si hru na remeselníkov a zamýšľali sa nad svojím budúcim povolaním.
Nechýbalo ani praktické učenie – rozmieňali peniaze, nakupovali, učili sa vyberať hotovosť z bankomatu a na záver si na knižnej burze vyskúšali obchodovanie so školskými peniazmi Pavlínkami. 🏦💰📚
GMW v 4. ročníku
Počas týždňa finančnej gramotnosti si aj štvrtáci na našej škole vypočuli/prečítali Príbehy z Kremnice. Každá kapitola sa začína rozprávkovým príbehom o permoníkoch a spracúva jednu z tém: zarob, míňaj, šetri, požičaj a ochráň. Na príbeh nadväzujú úlohy zamerané na porozumenie textu, matematické úlohy a kreatívne úlohy vhodné na samostatnú aj skupinovú prácu. Vďaka napínavým príbehom o permoníkoch a peniazoch sme sa celý týždeň venovali finančnej gramotnosti a rozprávali sme sa spolu o peniazoch. Dozvedeli sme sa, odkiaľ sa berú peniaze, kde a ako ich míňame - a prečo by sme mali sporiť alebo vrátiť požičané. Tiež sme sa dozvedeli, čo sú pôžičky a úroky, ako sa objavujú peniaze na bankomatovej karte, ako sa majú peniaze chrániť a zveľaďovať...
Mimo pracovného zošita o permoníkoch sme sa venovali aj iným činnostiam, ktoré zlepšovali naše zručnosti narábať s peniazmi. Spolu s pani učiteľkou sme urobili rozpočet na palacinky, všetko sme naplánovali, prerátali, rozdelili si úlohy a vybrali sme sa na nákupy. Po návrate z nákupov sme palacinky upiekli a ...zjedli J. Nasledovali výpočty, koľko stála jedna palacinka – nezabudli sme ani na cenu za energie. Výsledok nás všetkých prekvapil, lebo 1 € za palacinku sa nám teda zdalo dosť. Bolo to pre nás veľmi poučné, získali sme reálnu predstavu o cenách za potraviny.
Okrem pečenia a rátania sme sa v tomto týždni venovali aj kreatívnym činnostiam – vyrábali sme návrh mince, kreslili sme našu vysnívanú prácu (a snažili sme sa zistiť, koľko by sme asi zarábali:), vyrábali sme si vlastnú peňaženku na vreckové... Na angličtine sme museli po anglicky nakupovať oblečenie a samozrejme nakupovali sme aj na burze kníh.
GMW v 6. ročníku
Šiestaci si na výtvarnej výchove a technike vytvorili vlastnú menu. Ich inšpiráciou na tvorbu boli prvé antické mince, ktoré razili už starovekí Gréci a Rimania. Využili však nie len historické námety antiky, ale aj slovenskú históriu, jej tradičné prvky, alebo symboly, znaky či obrazy typické pre nich samotných. Niektorí sa odvážili využiť aj technický nákres a svoje diela tak povýšili do odbornejšieho spracovania prvotného návrhu.
Manufaktúra ovplyvnila vývoj sveta na prelome stredoveku a novoveku a priniesla obrovský technický pokrok. Vedomosti, ktoré sme získali na hodinách dejepisu sme si overili na hodinách techniky a výtvarnej výchovy, kde sme vytvorili 2 skupiny a spoločnými silami sme prispeli k jarnej výzdobe triedy. Jedna skupina tvorila klasickým spôsobom remeselníka, kedy každý žiak vyrábal celú girlandu. Druhá skupina si však mohla jednotlivé čiastkové úlohy podeliť a spoločne tak vytvárali jarnú výzdobu.