• O predmete

• SLOVENSKÝ JAZYK A LITERATÚRA

Slovenský jazyk a literatúra patrí do vzdelávacej oblasti Jazyk a komunikácia a sleduje nadobúdanie kompetencií žiakov v dvoch zložkách - jazyk a literatúra.

Štátny vzdelávací program uvádza:

V predmete Slovenský jazyk a literatúra sa kladú do popredia ciele rozvíjania komunikačných schopností žiakov. Zdôrazňuje sa chápanie jazyka ako nástroja myslenia a komunikácie medzi ľuďmi, čo sa vo vyučovaní premietlo do zámerného preferovania rozvoja komunikačných kompetencií v rámci komunikačno-zážitkového modelu vyučovania slovenského jazyka a literatúry. Obsah sa zredukoval v prospech aktivít žiakov, ktorí majú v čo najväčšom rozsahu interpretačno-hodnotiacim spôsobom pracovať s jazykovými komunikátmi. Najväčší akcent sa kladie na vlastnú tvorbu jazykových prejavov, prácu s informáciami, čitateľskú gramotnosť, schopnosť argumentovať a pod. (ISCED 3)