• Milí žiaci!

Vitajte na stránke predmetu ANJ.

Zobraziť obrázok v plnej veľkosti

Jedna z posledných britských zvoníc 11.7.2009 oslávila 150. výročie svojho najväčšieho výtvoru - obrovského zvona Big Ben, ktorý v parlamente sídliacom v londýnskom Westminsterskom paláci vždy odbíja každú celú hodinu.

big ben v noci

Zvon vážiaci 13,77 tony, odliali 10. apríla 1858 vo zvonári Whitechapel vo východnej časti Londýna, hoci z hodinovej veže parlamentu zaznel až nasledujúci rok. Podľa Big Benu dostala meno jedna z najslávnejších pamätihodností Londýna- neogotická hodinová veža parlamentu z 19. storočia, postavená podľa návrhu architekta Charlesa Barryho. Veža je síce ľudovo známa ako Big Ben, hoci toto meno patrí vlastne iba veľkému zvonu v jej vnútri.
          Zvonáreň Whitechapel oslávila výročie tak, že odliala deväťcentimetrové kópie zvona- jednu za  každé dva roky jeho života. Predávať sa budú  po sto libier (4047 Sk).

Backhouse uviedol, že Big Ben zostáva najväčším zvonom, aký kedy ich spoločnosť vyrobila, a pre zvonárov 19. Storočia „obrovskú výzvu“.
          "Forma zvona musela byť dostatočne pevná, aby sa nerozbila alebo neskrivila, keď do nej nalejú vyše 13,5 tony roztaveného kovu“, vysvetlil Backhouse, ktorý riadi Whitechapel, oficiálne najstarší výrobný podnik v Británii. Je to zároveň jedna z dvoch posledných zvonární v krajine.
          Zvučné odbíjanie Big Benu počas druhej svetovej vojny sa stalo symbolom odporu voči nacistickému bombardovaniu.
          Predstavitelia parlamentu si plánujú uctiť 150. výročie prvého odbíjania Big Benu slávnosťou na budúci rok.
          Zvon už na krátko stíchol vďaka počasiu, mechanickému poškodeniu alebo inou nešťastnou náhodou a takisto v obdobiach údržby- v roku 1934, 1956 a na šesť týždňov aj minulý rok.
          B
          ookmaster William Hill ponúka v súvislosti so zvonom stávku, že v tento jubilejný rok zlyhá a prestane byť. S pravdepodobnosťou 100:1 zvon pri odbíjaní umlčí vták, s pravdepodobnosťou 150:1 ho zastaví ľad alebo sneh a s pravdepodobnosťou 1000:1 odpadne jedna ručička hodín.