• Pozvánka na karneval 🎈
      • Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov 2024

• 24. 1. 2024
        • Aj v našej základnej škole sme sa v utorok 23.1. pripojili k celosvetovej modlitebnej aktivite Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov.Tradičný termín konania Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov je na severnej pologuli od 18. do 25. januára. Tieto dni navrhol v roku 1908 Paul Wattson tak, aby modlitby prebiehali v dňoch medzi sviatkami sv. Petra (Katedra) a sv. Pavla (Obrátenie).Témou tohoročného týždňa je: MILOVAŤ BUDEŠ PÁNA, SVOJHO BOHA... A SVOJHO BLÍŽNEHO AKO SEBA SAMÉHO (Lk 10, 27)

Na pobožnosti sa počas hodín RMK zúčastnili všetci žiaci.Po úvodnej modlitbe nasledovala katechéza o téme jednoty kresťanov. Vyzval nás vnímať jednotu ako proces, kedy niečo spolu budujeme a hľadať to, čo nás spája, nie rozdeľuje.

Všetkých kresťanov spája krst a Sväté Písmo – Biblia. Jeho slová povzbudenia k čítaniu Svätého písma aktuálne nadväzovali na slová diecézneho biskupa Františka Trstenského v pastierskom liste k nedeli Božieho slova. Pripomenul nám aj myšlienku sv. Hieronyma: „Kto nepozná Písmo, nepozná Krista.“ Nestačí však zostať len pri vedomostiach a poznaní. Treba ich pretaviť do skutkov tak, aby sme my boli opravdiví blížni tak, ako to vyjadril Ježiš v závere podobenstva o milosrdnom Samaritánovi.

Po tematickej katechéze nasledovala spoločná modlitba za jednotu, modlitba Pána – Otče náš a prijali sme kňazské požehnanie. Veríme, že naše modlitby, skutky a životné postoje budú vyjadrením našej ochoty spoločne budovať jednotu, ktorá je Kristovou vôľou, v duchu slov z Ježišovej veľkňazskej modlitby: „aby všetci boli jedno ako ty, Otče, vo mne a ja v tebe, aby aj oni boli  v nás jedno, aby svet uveril, že si ma ty poslal.“ (Jn 17, 21)

• Tetrapaková liga 2024

• 23. 1. 2024
        • Aj v kalendárnom roku 2024 sa naša škola zapája do Tetrapakovej ligy, ktorej sa môžu zúčastniť všetky MŠ a ZŠ v meste. Cieľom súťaže Tetrapaková liga je aj v tomto roku znižovať množstvo vyprodukovaných tetrapakov - viacvrstvových kombinovaných obalov zneškodňovaných skládkovaním. Recykláciou je z nich možné vyrábať ďalšie výrobky. Zbierajú sa vypláchnuté obaly, najlepšie rozstihnuté po dĺžke a ukladané na seba. Vysušené tetrapaky môžete vhodiť kedykoľvek počas roka do BAGu pri bočnom vchode do budovy 1.stupňa.

Medzi tetrapaky patria: 👍

- viacvrstvové obaly od mlieka, smotany, ovocných štiav, džúsov a pod.

Nepatria tu: ❌

- viacvrstvové obaly od kávy, vreckových polievok, pudingov, práškov, nanukov a pod.

Za každý odovzdaný tetrapak vopred ďakujeme ♻🌏

• Požehnanie tried

• 10. 1. 2024
        • V období sviatku Zjavenia Pána sa v našich končinách požehnávajú príbytky. V stredu 10.januára 2024 aj priestory našej školy požehnal pán dekan spolu s pánom kaplánom.

Prečo sa to každoročne robí?

Podľa učenia Cirkvi ide o požehnanie ľudí, ktorí v tom dome bývajú, v škole sa učia alebo pracujú, nie o požehnanie budovy ako takej. Vodou, požehnanou vo sviatok Zjavenia Pána sa kropia ľudia, čo znamená pripomenutie nášho krstu. V modlitbe požehnania sa kňaz modlí, aby nás Pán oslobodil od zla a pomáhal nám žiť pod stálou ochranou Ducha Svätého v zdraví, milosti, pokoji, v čistote a vo vďačnosti, aby sme sa navzájom znášali a dokázali si odpustiť.

Nech nám v tom Pán pomáha počas nasledujúcich dní začínajúceho roku, ktorý je Rokom modlitby a bude prípravou na jubilejný rok 2025.

• Vianočné darčeky v ŠKD

• 8. 1. 2024
        • Takéto prekvapenie sme si našli v herni ŠKD po návrate z vianočných prázdnin 😁. Ďakujeme Ježiškovi za darčeky a úsmev, ktorý nám nimi vyčaril na tvári. Veríme, že nám prinesú nielen veľa radosti, ale aj poučenia.